Robert Helwig żył w latach 1902-1962 i był nie tylko cenionym radcą sądowym w przedwojennym Pasłęku, ale też dobrym historykiem i archiwistą. To właśnie dzięki niemu Pasłęk otrzymał pierwszą w swoich dziejach monografię miasta.
Monografia ta ukazała się w 1987 r. i jest w niej wiele wspólnych pasłęcko-elbląskich epizodów. Wiele lat wcześniej, na kanwie rękopisu tej monografii, Robert Helwig opublikował swoje wspomnienia z kampanii wrześniowej przeciwko Polsce, gdzie walczył jako podoficer piechoty. Warto przytoczyć niektóre tezy tych wspomnień, bowiem dotyczą one bliskiego nam regionu.Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!